Posted by mae

Umarım | Sıtkı Çınar Makale

24 May 2023

UMARIM

Bir seçimi daha geride bıraktık. Ne söylemiştim? Milletimizin kararı esastır. Milletvekili seçimlerinde millet kararını vermiş ve cumhur ittifakını en fazla vekil sayısı ile meclise taşımıştır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde kararı ise ikinci tura bırakma kararı almıştır. Çayımız hazırsa başlayalım:

Seçimlerde AKP oy kaybederken MHP oy kazanmıştır. Esasında bunun nedeni bana göre akp seçmeni  oy verirken millet ittifakının altılı oluşumuna güvenmemiştir. Daha önceki koalisyon yönetimlerini hatırlayan seçmen için, ortak akıl, mutabakat metni gibi vaatler uzak kalmış ve millet ittifakı inandırıcı olamamıştır. AKP yönetiminden memnun olmayan veya hatalı politikalarından kaçan seçmen ise gönlünü rahatlatmak için ak partiye vermedim ama MHP’ye verdim diyerek kendince bir çıkar yol bulmuş ve anketlerde bile rastlanmayan oy oranı ile seçimi bitirmiştir. Cumhur ittifakı millet ittifakını hadep’in seçimlerde Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıklamasından sonra sürekli terör başlıklı  vatan toprağından taviz verilecek  propagandasını etkili bir şekilde kullanmıştır.

Seçim sonuçlarına göre Kılıçdaroğlu’nun muhafazakar seçmen ile helalleşmesi Orta Anadolu ve Karadeniz de karşılığını bulamamıştır. Gelecek, Saadet, Deva, Demokrat Parti oyları nerede gören var mı? Ne chp’ nin oyu artmış ne de diğer sözüm ona oy getirecek partilerden oy gelmiş 4 partinin toplamı yüzde bir geldiyse o da 4 partiye CHP den giden vekil sayısı 37 geçmiş olsun . Kazananlar kulübüne bu 4 partiyi ekleyebiliriz. CHP ‘nin içinde truva atı var kardeşim. Kılıçdaroğlu Başkanlığı alamazsa parti tabanında onu da zor günler bekliyor. Meral hanımın ne demek istediğini kazanma şansınızın risk alınamayacağı kadar önemli olduğunu keşke o gün anlayabilseydiniz. O masada 37 vekil verdiğiniz partilere İYİ parti’yi o gün o masada zor durumda bırakmanıza değdi mi? Seçmen Sinan Oğan’ın milliyetçi duruşuna yüzde 5 verirken iyi partinin gidip gelmesine 9,5 oy oranı ile karşılık vermiştir.

Gel gelelim Sinan Oğan kararına; orası da ayrı bir konu, sayın Oğan nereye katılırsa katılsın ona oy veren seçmen somut bir gösterge olmaz ise onun katılım kararını eleştirecektir. Ata ittifakına oy veren seçmen esasında her iki tarafta sorun olduğuna inanan, kendisini sorumluluktan kaçıran, etnik kökeni sorun bilen, ülkenin geleceği için cumhur veya millet ittifakından yana karar veremeyen belki de yeni bir yüz isteyen seçmendir.

Gel gelelim bu milletvekili sonuçlarına göre :

Ülkemde bir mülteci sorunu, bir milli güvenlik problemi yokmuş sahilde şehir meydanlarında rahatça gezebilen hastanelerde eczanelerde beş kuruş ödemeyen ve doğurganlığı ile ülkem nüfusunun çoğalmasını sağlayan gelecekte çocuklarımızın yanında çalışacağı geleceğin patronları, ülkem tarımına sanayisine hizmet eden bir mülteci kardeşlerimiz varmış.

Ülkemde nitelikli iş gücü bulamıyoruz derken yanılmışım gençler yarına umutla bakıyor hemen hepsi üniversitelerden mezun olup iş güç bulup mutlu mesut yaşıyormuş

Ülkemdeki öyle böyle yüksek bir enflasyon da yokmuş. Şu an yükselmeyen aksine zamanla düşecek bir enflasyon varmış.  Afaki artmayan sadece güncellemeyle artan ev, arsa, araç, kira, ücretler varmış.

Ülkemde ne cari açık, ne bütçe açığı nede başka bir ekonomik verinin hiç ama hiçbir bir önemi yokmuş    

Ülkemde bir Sinan Ateş gelip geçmediği gibi halinden çok memnun büyük bir çoğunluk varmış 

Umarım böyledir, umarım ben yanlış görmüşümdür, umarım ben yanılıyorumdur. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz unutmayın ‘’yalan söylerseniz insanlar, doğru söylerseniz tanrı sizi sever’’ diyor sizleri sırrın sahibi Rabbime emanet ediyorum.