Posted by mae

Hata Yapan Kaybeder

02 April 2023

HATA YAPAN KAYBEDER

Ne olursa olsun yaklaşan seçim sonucu ülkeyi yönetmeye talip olan millet ittifakı veya şu an yöneten cumhur ittifakı ekonomiksel olarak ateş den bir gömleği giyecektir. Neden böyle söylüyorsunuz diye soran olursa basit yeni gelen bir veriyi paylaşmak isterim.

Ocak ve Şubat döneminde dış ticaret açığı %44.1 artarak 18 milyar 270 milyon dolardan 26 milyar 328 milyon dolara yükseldi. Neden? Çünkü rekorlar kırdığımız ihracat rakamları ithalatın çok altında kaldı. Bu veriden sonra cari açık şubat ayı içerisinde yüksek gelecek ocak ayında 10 milyar dolara yaklaşan cari açık bir rekordu ve dış ticaret açığından dolayı böyle bir rakama ulaşılmıştı şimdide sonuç farklı olmayacaktır. İkinci önemli olan bir ekonomi haberi ise KKMH dan geldi. Artık bankalar KKM hesaplarına istedikleri oranda faiz verebilecekler. Tekşart alt sınır oldu yani %8,5politika faizi altında olmaması gerekiyor. Bunun anlamı ne ? Bu karar aslında bir faiz artışıdır. Bu kararın kazananı bankalar ve mevduat sahipleri olurken kaybedeni ise halk dır. Çünkü hazine elde ettiği doğrudan veya dolaylı olarak vergi kazançlarından ödeme yapıyor. KKM ile Bir gurup zengini halk olarak daha da zengin ediyoruz.

Gel gelelim sıcak siyaset gündemine asgari ücrete ara zam temmuz ayında dedi. Sayın Erdoğan sanayi de kullanılan elektrik ve doğalgaza da 1 Nisan itibari ile indirime gidildi. Durup dururken nerden geldi bu indirim demeyin Seçim indirimi seçim.  

Mesele seccade değil mesele algı çünkü beslenilen tek yer burası algıyı yay, kutuplaştır, ayrıştır kendi haline bırak ve seyret bakara makara sallıyorum diyenleri görenleriniz var mı? Ya seçim sathına girilmiş zaman çok kısa daha dikkatli olmak gerekmez mi? Yanınızda ki danışmanlarınız ne iş yapar? İnsanlar bu dönemde elbette resimler çektirmek isteyecektir. Lakin Kemal Bey dostunuzdan çok ama daha çok düşmanınızın olduğu bir dönemdesiniz. Gün içinde bir bekçi havaya ateş açacak kurşunlar önceki gün laf söylediğiniz bir partinin genel başkanının il binasına gelecek. Kurşunlar gidecek başka  yol bulamamış anlaşılan ne derecede gerçekçi bilemiyorum. Son sözüm Seçim öncesi hata yapan kaybeder. Haftaya görüşmek ümidiyle sağlıcakla kalın.